Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Váltók, vágányzat készítése házilag
Váltók, vágányzat készítése házilag
Témaindító: Váltógyártó, idő: Márc 15, 2013
Témakörök:

Lapozás       87/87
(#72642) Váltógyártó válasza elektrorudi hozzászólására (#72638) Válasz Okt 13, 2025
Hali!
Semmi titok nincs benne, ráadásul nem is saját ötlet.
A sínprofilhoz illő sínösszekötőből vágok kb. 3mm hosszú darabot, kicsit összenyomom, hogy feszüljön a sínprofilon, majd ráforrasztom a csúcsín végére, hogy a fele hátrafelé kilógjon. Utána egy 0,15mm vastag, kb. 0,6mm széles, 10mm hosszú bronz csíkot a sínpapucs fölé forrasztok, ennek is hátralóg a fele. Utána a sínpapucs másik végét rátolom a belső sín végére, majd a kilógó bronz lemezt hozzáforraszton a belső sínhez. Arra kell vigyázni, hogy a lemeznek csak a végeit (1-2mm) szabad a sínhez forrasztani, mert akkor mozog a csúcssín könnyen. Ha végigfut a lemezen a cin, akkor összeforraszthatja a két síndarabot, és akkor nem, vagy alig fog mozogni. Nem egyszerű feladat, de meg lehet tanulni. Eleinte lehet hosszabb lemezcsíkot is használni, úgy könnyebb forrasztani a végeket. Ha jól csináltad, akkor egy mechanikusan könnyen mozgó, elektromosan atomstabil kapcsolatú illesztést kapsz. A képen code 143-as sín van, azért vastagabb a lemez, de ezen a képen látszik igazán jól minden.

20230323_205...jpg
 
(#72735) Váltógyártó hozzászólása Válasz Okt 18, 2025
Kicsit átdolgoztam a H0 ROCO 10 fokos geometriához készült 20 fokos átszelést.

20250828_160...jpg

20250828_160...jpg

20250828_160...jpg
 
(#72736) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#72735) Válasz Okt 18, 2025

20250828_160...jpg

20250828_160...jpg

20250828_160...jpg
 
(#72737) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#72735) Válasz Okt 18, 2025
Ennek az átszelésnek a segítségével egy másfélszeres vágánytávolságú hózentróger építhető a ROCO 10 fokos kitérőiből és/vagy angolváltóiból.

atszeles_20f...jpg

hozi_nagy_is...jpg
 
(#72752) elektrorudi válasza Váltógyártó hozzászólására (#72642) Válasz Okt 21, 2025
Üdv!
Köszönöm szépen a válaszod.
A megoldásod zseniális. Egyszerű és mégis tökéletes.
(#72753) sunocske válasza Váltógyártó hozzászólására (#72736) Válasz Okt 21, 2025
Most már tényleg nem hiszem el, hogy nem a régi Newcastle Central az elérendő cél...

nc.jpg
 
(#72774) Váltógyártó válasza sunocske hozzászólására (#72753) Válasz Okt 23, 2025
Azért ehhez kéne egy komoly meccénás...
(#72792) sunocske válasza Váltógyártó hozzászólására (#72774) Válasz Okt 27, 2025
Lottózom, lottózom!
(#73340) Váltógyártó hozzászólása Válasz Ápr 5, 2026
Némi 0/0m fonódás Hegob sínprofilból

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg
 
(#73341) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340) Válasz Ápr 5, 2026

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg
 
(#73342) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340) Válasz Ápr 5, 2026

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg
 
(#73343) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340) Válasz Ápr 5, 2026

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg
 
(#73344) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340) Válasz Ápr 5, 2026

20260126_131...jpg

20260126_131...jpg

20260126_132...jpg
 
(#73345) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340) Válasz Ápr 5, 2026

20260126_132...jpg

20260126_132...jpg
 
(#73346) Frankye válasza Váltógyártó hozzászólására (#73345) Válasz Ápr 5, 2026
Hű, ez nagyon szép! Gratulálok.
(#73347) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#73345) Válasz Ápr 5, 2026
Kár, hogy nem számitottam rád amikor Pécsen összefutottunk...egy kicsit eldumáltunk volna

(#73348) Váltógyártó válasza etwg hozzászólására (#73347) Válasz Ápr 5, 2026
Tulajdonképpen csak Kisfaludy Zsolti meghívására mentem le, mert már régen találkoztunk, nem vertem nagy dobra. Nem is állítottam ki semmit, csak a srácokkal dumáltam. Amikor meg összefutottunk, már pont indultam vissza Budapestre.

(#73349) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#73348) Válasz Ápr 5, 2026
Én is majdnem igy voltam. Mindössze 2 orát voltam ott és az utazás haza sem volt tul ŕövid.
Majd talán legközelebb sikerül találkozni.
(#73452) piltdownman hozzászólása Válasz Jún 2, 2026
Ránéznétek?
Kösz.
(Valamiért hullaszínű lett a kép.)

kiitérő_1.jpg
 
(#73453) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73452) Válasz Jún 2, 2026
Hali!
Nem tudom, hanyadik próbálkozás, de egész jól néz ki. A forrasztások nem túl nagyok, a csúcssínek szép hegyesek. A szívdarab kialakítása lehetne kicsit pontosabb. Jól látom, ez az én BTTB rajzom alapján készült? Ha igen, akkor a szív 17 fokos. Azt nem látom, hogy balról a második talpfa réz rétege a belső sínek között is át van e vágva. A NYÁK csíkokon a szigetelő vágások lehetnének kicsit finomabbak. Én félgömb reszelővel csínálom (már persze ahova befér), így nem lesz olyan mély, viszont szélesebb, festés után kevésbé zavaró. Szóval az irány jó!

Zeuke_BTTB_0...jpg

Zeuke_BTTB_0...jpg

Zeuke_BTTB_0...jpg
 
(#73454) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73453) Válasz Jún 2, 2026
Szervusz Váltógyártó!

A második. Az elsőn mindenféle fogást, eszközöket próbálgattam.
A szívdarab pontosságán mit értesz? A mellékelt "szerszám"-mal készült.

Igen, a te rajzod alapján készül, amit kb. 12-13 évvel ezelőtt küldtél.

A keresztezési csúcsodnál két lemez van vagy csak a cin fut fel ilyen szépen s sínekre?

szÍv szerszá...jpg
 
(#73456) csíkosháTTú válasza Váltógyártó hozzászólására (#73453) Válasz Jún 2, 2026
Nem csak Neked!

Uraim!
Egy lényeges dolgot vegyünk figyelembe a Zeuke/BTTB geometria kapcsán!
Nagyjábóli idézet Gerhard Trost Modellvasút című könyvéből (Műszaki Könyvkiadó, 1972):
Idézet:
„ Vágányzat alapja az egyszerű kitérő, ami egyenesben helyettesíthető egy 1/2-s vágánymezővel, kitérőben pedig egy 1/2, alapíves vágánymezővel. A kitérési szög 22,5°, az ívsugár 286mm.”
Ez egy zseniális megoldás, egyik mai sínrendszer sem tudja! Egyik sem!
Egyetlen baja van, ez pedig az alap ív sugara, ami sajnos 286mm. Ez azt jelenti, hogy modern tervezésű TT járművek nem feltétlen alkalmasak ilyen szűk ívekre. Ugyanis a mai legkisebb ívsugár TT-ben az 310mm. Pl. a Desiro motorvonat sem szereti a 286-os ívet, és a legtöbb mai gőzös sem! Sőt, a Tillig DB AG emeletes kocsijai sem!
A PIKO TT Taurusok ugyan magukban elfutnak rajta, de minden hosszú kocsit kidonálnak maguk mögül, mert a mozdonyban nincs kinematika, csak elfordulni tud a kupplungtartó.

Szóval: valóban sokkal szebbek a Zeuke vagy VEB BTTB kitérőknél a képen látható váltók, de használatuk sajnos csak a korabeli (1965-1996) járművekhez ajánlott!
(#73459) piltdownman válasza csíkosháTTú hozzászólására (#73456) Válasz Jún 4, 2026
Így igaz.
"Százéves" mozdonyokkal, szerelvényekkel készül a befejezetlen helyett egy új asztal.
(Etwg-nek igaza volt,nagyot akart a szarka....
Újra kezdem a vasutazást kb. 10 év után, új unokának ez lesz a hagyatékom.)
(#73460) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73454) Válasz Jún 4, 2026
Idézet:
„A szívdarab pontosságán mit értesz?”

Azt, hogy működés szempontjából elég, ha a szívdarab pontos, de esztétikailag arra is kell figyelni, hogy a szívdarab síneinek a szöge is megegyezzen a szívdarab szögével. Akkor nem kell cinnel teleönteni a közepét.

Idézet:
„A keresztezési csúcsodnál két lemez van vagy csak a cin fut fel ilyen szépen s sínekre?”

Itt nem tudom, mire gondolsz, de a keresztezési csúcs sínei tizedpontosan a csúcs szögére vannak csiszolva.
(#73461) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73460) Válasz Jún 4, 2026
Szívdarab: kösz., leesett a húszfilléres.

Ami nem világos,itt a piros körön belüli részlet.

Zeuke_BTTB_0...jpg
 
(#73462) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73461) Válasz Jún 5, 2026
Ok, már értem, mire gondolsz. Ott csak simán felfutott kicsit a cin a síntalpra. A talpfa felragasztása előtt ezeket le szoktam kaparni. Szerencsére ritkán fordul elő.
(#73463) csíkosháTTú válasza piltdownman hozzászólására (#73459) Válasz Jún 5, 2026
Ebben az esetben hajrá!
Sok sikert, én szívből drukkolok! Jől néz ki, amit csinálsz, és annál kevés nagyobb öröm van, mint, amikor alkotunk valamit, és az szép is, meg jó is!
(#73464) piltdownman válasza csíkosháTTú hozzászólására (#73463) Válasz Jún 6, 2026
Köszönöm.
(#73465) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73462) Válasz Jún 6, 2026
Ezt a "szeg" -et azért használod, mert szebb,mint a forrasztás?

csúcssin.jpg
 
(#73466) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73465) Válasz Jún 7, 2026
Nem a szépség az elsődleges szempont, hanem az, hogy az a csap el tud fordulni az állító talpfában. Ha a csúcssín rá van forrasztva a talpfára, akkor nyitásnál megfeszül, tk. egy S alakot hajlít a csúcssínbe. Ha hosszú a csúcssín, ez nem gond, de ha rövid, akkor jobb, ha így csappal van rögzítve, mert így csak egy ívet hajlik a csúcssín, és nem félő, hogy leszakad az állító talpfáról. Cserébe macerásabb megcsinálni.
(#73470) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73466) Válasz Jún 13, 2026
"Váltógyártó"-ról nagyon szépeket ír a DeepSeek.

A 3.2 fok honnan jön?
Minden kitérőnél jó?

Egyébként ilyet köszörültem egy gyermeteg proxxon koord. asztallal.)


3.2 fokos sz...jpg
 
(#73471) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73470) Válasz Jún 14, 2026
A 3,2 fokot a csúcssín-tősín találkozása adja. Általában 2 fokosra tervezem, hosszú váltóknál 1,5 fokra, de itt olyan kicsi az ív, hogy ezt adta ki. Lehet kisebb, de akkor nem fog ráfeküdni a csúcssín a tősínre, csak a csúcsa fog hozzáérni. Működés szempontjából ez is tökéletes.
Lapozás       87/87
Frissek
  2026. Jún, 22. Hé
23:09:52
  Jelenleg 13 fő olvassa az oldalt
Hirdetés