|
|
|
Váltók, vágányzat készítése házilag
|
Témaindító: Váltógyártó, idő: Márc 15, 2013
Témakörök:
|
|
|
(#72642) Váltógyártó válasza elektrorudi hozzászólására (#72638)
|
Válasz •
|
Okt 13, 2025 |
|
Hali!
Semmi titok nincs benne, ráadásul nem is saját ötlet.
A sínprofilhoz illő sínösszekötőből vágok kb. 3mm hosszú darabot, kicsit összenyomom, hogy feszüljön a sínprofilon, majd ráforrasztom a csúcsín végére, hogy a fele hátrafelé kilógjon. Utána egy 0,15mm vastag, kb. 0,6mm széles, 10mm hosszú bronz csíkot a sínpapucs fölé forrasztok, ennek is hátralóg a fele. Utána a sínpapucs másik végét rátolom a belső sín végére, majd a kilógó bronz lemezt hozzáforraszton a belső sínhez. Arra kell vigyázni, hogy a lemeznek csak a végeit (1-2mm) szabad a sínhez forrasztani, mert akkor mozog a csúcssín könnyen. Ha végigfut a lemezen a cin, akkor összeforraszthatja a két síndarabot, és akkor nem, vagy alig fog mozogni. Nem egyszerű feladat, de meg lehet tanulni. Eleinte lehet hosszabb lemezcsíkot is használni, úgy könnyebb forrasztani a végeket. Ha jól csináltad, akkor egy mechanikusan könnyen mozgó, elektromosan atomstabil kapcsolatú illesztést kapsz. A képen code 143-as sín van, azért vastagabb a lemez, de ezen a képen látszik igazán jól minden. |
|
|
|
(#72735) Váltógyártó hozzászólása
|
Válasz •
|
Okt 18, 2025 |
|
Kicsit átdolgoztam a H0 ROCO 10 fokos geometriához készült 20 fokos átszelést. |
|
|
|
(#72736) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#72735)
|
Válasz •
|
Okt 18, 2025 |
|
|
|
|
|
(#72737) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#72735)
|
Válasz •
|
Okt 18, 2025 |
|
Ennek az átszelésnek a segítségével egy másfélszeres vágánytávolságú hózentróger építhető a ROCO 10 fokos kitérőiből és/vagy angolváltóiból. |
|
|
|
(#72752) elektrorudi válasza Váltógyártó hozzászólására (#72642)
|
Válasz •
|
Okt 21, 2025 |
|
Üdv!
Köszönöm szépen a válaszod.
A megoldásod zseniális. Egyszerű és mégis tökéletes.
|
|
(#72753) sunocske válasza Váltógyártó hozzászólására (#72736)
|
Válasz •
|
Okt 21, 2025 |
|
Most már tényleg nem hiszem el, hogy nem a régi Newcastle Central az elérendő cél...  |
|
|
|
(#72774) Váltógyártó válasza sunocske hozzászólására (#72753)
|
Válasz •
|
Okt 23, 2025 |
|
Azért ehhez kéne egy komoly meccénás...  |
|
(#72792) sunocske válasza Váltógyártó hozzászólására (#72774)
|
Válasz •
|
Okt 27, 2025 |
|
Lottózom, lottózom!  |
|
(#73340) Váltógyártó hozzászólása
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
Némi 0/0m fonódás Hegob sínprofilból |
|
|
|
(#73341) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
|
|
|
|
(#73342) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
|
|
|
|
(#73343) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
|
|
|
|
(#73344) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
|
|
|
|
(#73345) Váltógyártó válasza Váltógyártó hozzászólására (#73340)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
|
|
|
|
(#73346) Frankye válasza Váltógyártó hozzászólására (#73345)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
Hű, ez nagyon szép! Gratulálok.  |
|
(#73347) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#73345)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
Kár, hogy nem számitottam rád amikor Pécsen összefutottunk...egy kicsit eldumáltunk volna
 |
|
(#73348) Váltógyártó válasza etwg hozzászólására (#73347)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
Tulajdonképpen csak Kisfaludy Zsolti meghívására mentem le, mert már régen találkoztunk, nem vertem nagy dobra. Nem is állítottam ki semmit, csak a srácokkal dumáltam. Amikor meg összefutottunk, már pont indultam vissza Budapestre.
 |
|
(#73349) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#73348)
|
Válasz •
|
Ápr 5, 2026 |
|
Én is majdnem igy voltam. Mindössze 2 orát voltam ott és az utazás haza sem volt tul ŕövid.
Majd talán legközelebb sikerül találkozni. |
|
(#73452) piltdownman hozzászólása
|
Válasz •
|
Jún 2, 2026 |
|
Ránéznétek?
Kösz.
(Valamiért hullaszínű lett a kép.) |
|
|
|
(#73453) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73452)
|
Válasz •
|
Jún 2, 2026 |
|
Hali!
Nem tudom, hanyadik próbálkozás, de egész jól néz ki. A forrasztások nem túl nagyok, a csúcssínek szép hegyesek. A szívdarab kialakítása lehetne kicsit pontosabb. Jól látom, ez az én BTTB rajzom alapján készült? Ha igen, akkor a szív 17 fokos. Azt nem látom, hogy balról a második talpfa réz rétege a belső sínek között is át van e vágva. A NYÁK csíkokon a szigetelő vágások lehetnének kicsit finomabbak. Én félgömb reszelővel csínálom (már persze ahova befér), így nem lesz olyan mély, viszont szélesebb, festés után kevésbé zavaró. Szóval az irány jó! |
|
|
|
(#73454) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73453)
|
Válasz •
|
Jún 2, 2026 |
|
Szervusz Váltógyártó!
A második. Az elsőn mindenféle fogást, eszközöket próbálgattam.
A szívdarab pontosságán mit értesz? A mellékelt "szerszám"-mal készült.
Igen, a te rajzod alapján készül, amit kb. 12-13 évvel ezelőtt küldtél.
A keresztezési csúcsodnál két lemez van vagy csak a cin fut fel ilyen szépen s sínekre?
|
|
|
|
(#73456) csíkosháTTú válasza Váltógyártó hozzászólására (#73453)
|
Válasz •
|
Jún 2, 2026 |
|
Nem csak Neked!
Uraim!
Egy lényeges dolgot vegyünk figyelembe a Zeuke/BTTB geometria kapcsán!
Nagyjábóli idézet Gerhard Trost Modellvasút című könyvéből (Műszaki Könyvkiadó, 1972): Idézet: „ Vágányzat alapja az egyszerű kitérő, ami egyenesben helyettesíthető egy 1/2-s vágánymezővel, kitérőben pedig egy 1/2, alapíves vágánymezővel. A kitérési szög 22,5°, az ívsugár 286mm.”
Ez egy zseniális megoldás, egyik mai sínrendszer sem tudja! Egyik sem!
Egyetlen baja van, ez pedig az alap ív sugara, ami sajnos 286mm. Ez azt jelenti, hogy modern tervezésű TT járművek nem feltétlen alkalmasak ilyen szűk ívekre. Ugyanis a mai legkisebb ívsugár TT-ben az 310mm. Pl. a Desiro motorvonat sem szereti a 286-os ívet, és a legtöbb mai gőzös sem! Sőt, a Tillig DB AG emeletes kocsijai sem!
A PIKO TT Taurusok ugyan magukban elfutnak rajta, de minden hosszú kocsit kidonálnak maguk mögül, mert a mozdonyban nincs kinematika, csak elfordulni tud a kupplungtartó.
Szóval: valóban sokkal szebbek a Zeuke vagy VEB BTTB kitérőknél a képen látható váltók, de használatuk sajnos csak a korabeli (1965-1996) járművekhez ajánlott! |
|
(#73459) piltdownman válasza csíkosháTTú hozzászólására (#73456)
|
Válasz •
|
Jún 4, 2026 |
|
Így igaz.
"Százéves" mozdonyokkal, szerelvényekkel készül a befejezetlen helyett egy új asztal.
(Etwg-nek igaza volt,nagyot akart a szarka....
Újra kezdem a vasutazást kb. 10 év után, új unokának ez lesz a hagyatékom.)
|
|
(#73460) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73454)
|
Válasz •
|
Jún 4, 2026 |
|
Idézet: „A szívdarab pontosságán mit értesz?”
Azt, hogy működés szempontjából elég, ha a szívdarab pontos, de esztétikailag arra is kell figyelni, hogy a szívdarab síneinek a szöge is megegyezzen a szívdarab szögével. Akkor nem kell cinnel teleönteni a közepét.
Idézet: „A keresztezési csúcsodnál két lemez van vagy csak a cin fut fel ilyen szépen s sínekre?”
Itt nem tudom, mire gondolsz, de a keresztezési csúcs sínei tizedpontosan a csúcs szögére vannak csiszolva. |
|
(#73461) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73460)
|
Válasz •
|
Jún 4, 2026 |
|
Szívdarab: kösz., leesett a húszfilléres.
Ami nem világos,itt a piros körön belüli részlet. |
|
|
|
(#73462) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73461)
|
Válasz •
|
Jún 5, 2026 |
|
Ok, már értem, mire gondolsz. Ott csak simán felfutott kicsit a cin a síntalpra. A talpfa felragasztása előtt ezeket le szoktam kaparni. Szerencsére ritkán fordul elő.  |
|
(#73463) csíkosháTTú válasza piltdownman hozzászólására (#73459)
|
Válasz •
|
Jún 5, 2026 |
|
Ebben az esetben hajrá!
Sok sikert, én szívből drukkolok! Jől néz ki, amit csinálsz, és annál kevés nagyobb öröm van, mint, amikor alkotunk valamit, és az szép is, meg jó is! |
|
(#73464) piltdownman válasza csíkosháTTú hozzászólására (#73463)
|
Válasz •
|
Jún 6, 2026 |
|
Köszönöm. |
|
(#73465) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73462)
|
Válasz •
|
Jún 6, 2026 |
|
Ezt a "szeg" -et azért használod, mert szebb,mint a forrasztás? |
|
|
|
(#73466) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73465)
|
Válasz •
|
Jún 7, 2026 |
|
Nem a szépség az elsődleges szempont, hanem az, hogy az a csap el tud fordulni az állító talpfában. Ha a csúcssín rá van forrasztva a talpfára, akkor nyitásnál megfeszül, tk. egy S alakot hajlít a csúcssínbe. Ha hosszú a csúcssín, ez nem gond, de ha rövid, akkor jobb, ha így csappal van rögzítve, mert így csak egy ívet hajlik a csúcssín, és nem félő, hogy leszakad az állító talpfáról. Cserébe macerásabb megcsinálni. |
|
(#73470) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#73466)
|
Válasz •
|
Jún 13, 2026 |
|
"Váltógyártó"-ról nagyon szépeket ír a DeepSeek.
A 3.2 fok honnan jön?
Minden kitérőnél jó?
Egyébként ilyet köszörültem egy gyermeteg proxxon koord. asztallal.)
|
|
|
|
(#73471) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#73470)
|
Válasz •
|
Jún 14, 2026 |
|
A 3,2 fokot a csúcssín-tősín találkozása adja. Általában 2 fokosra tervezem, hosszú váltóknál 1,5 fokra, de itt olyan kicsi az ív, hogy ezt adta ki. Lehet kisebb, de akkor nem fog ráfeküdni a csúcssín a tősínre, csak a csúcsa fog hozzáérni. Működés szempontjából ez is tökéletes. |
|
| |
2026. Jún, 22. Hé 23:08:18 |
| |
Jelenleg 13 fő olvassa az oldalt |
|
|