Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Cikkek » Raktár építése »
Raktár építése
Oszd meg másokkal is ezt a Facebook-on!
Írta: Rick, idő: Márc 12, 2011, olvasva: 9575
Lapozás:
Mivel többen is úgy vélték hogy hasznos lenne ha megosztanám másokkal is a gyufaszálakból épített raktáram készítését, ezért leírom.

Mivel többen is úgy vélték hogy hasznos lenne ha megosztanám másokkal is a raktáram készítését, ezért leírom. (Őszintén szólva egyáltalán nem számítottam rá, hogy sikere lesz, ezúton is köszönet mindenkinek)

Mivel az építés korai fázisairól nem készültek fényképek, ezért azokat csak elmondani tudom, de a későbbi képekről azért kikövetkeztethetők. Szóval először is: szükség lesz háromfajta gyufára, egy közönséges vékony fajtára, egy hosszabb és vastagabb típusra, és pár darab lapos (talán levélgyufának hívják?) gyufára. Ez utóbbi pótlása megoldható egy vékony félbevágásával is. Kell ezenkívül keménypapír (nem túl vastag fajta), alufólia, egy tekercs huzal, szike, finom és durva csiszolópapír, laposreszelő, és természetesen az elmaradhatatlan Palma faragasztó; továbbá sötétbarna és világosszürke modellfesték és vízfesték.

Először is határozzuk meg a méreteket! Én - őszintén szólva - ezzel nem sokat foglalkoztam, mert nem egy létező raktárt modelleztem le, csak arra figyeltem, hogy az épület arányai megfelelők legyenek, és persze illeszkedjen a dioráma többi épületéhez is: ne legyen túl nagy, vagy túl kicsi. A méretei:125*25 mm az alapja, a magassága hátul 25 mm, elöl 30 mm. A hosszméreteket úgy válasszuk meg, hogy figyelembe vesszük a  gyufák szélességét is, két gerenda olyan távolságra legyen egymástól, hogy a vékonyabb gyufák pontosan kitöltsék a helyet. Nagyon pontosan azért nem kell számolnunk, mert a gyufák vastagsága között is van kis mértékű eltérés.

A kartonból kiszabjuk szikével a falakat, ügyelve a párhuzamosságra. A falaknak a  belső oldalát, amelyek később láthatóak lesznek, vonalkázzuk be szikével, a léceket utánozva. Az oldalfalak szélére felragasztunk egy-egy, méretre vágott, vastag gyufát (ezentúl gerendának hívom), felül ferdére vágva, hogy illeszkedjen majd a tetőgerendához. Én itt felragasztottam a tetőgerendát is, de utólag rájöttem, hogy célszerűbb azt csak a deszkák (vékony gyufák) ragasztása után megtenni, mivel akkor nem kell minden egyes gyufát felül ferdére vágni és reszelni. Szóval ragasszuk fel a gyufákat, úgy hogy alul-felül kicsit túllógjanak, és a fejük hol felülre, hol alulra essen, mert csak így fér el. Az utolsó pár gyufánál figyeljünk arra, hogy mennyire pontosan töltik ki a helyüket, és úgy válogassuk össze őket, hogy a lehető legkisebb rés maradjon közöttük. Kisebb réseket a faragasztóval ki lehet tölteni.

Száradás után szikével vágjuk egyenesre a gyufákat, és csiszoljuk meg. Hasonlítsuk össze a falakat, hogy egyformák-e, mert ha nem, a tető ferde lesz, és szükség esetén csiszoljunk még rajtuk. Ha minden rendben, akkor le kell csiszolnunk a falat, én erre a célra egy lapos tűreszelő végét egyenesre köszörültem és hántolónak használtam, utána pedig finom csiszolópapírt alkalmaztam. A hántolóval óvatosan dolgozzunk, nehogy beleakadva egy gyufába, feltépje azt, viszont szerintem gyorsabb, és simább felületet ad, mint a csiszolás.

A hátsó és elülső falak hasonló módszerrel készülnek, jelöljük meg, hogy hova kerüljenek a gerendák és méretre szabva ragasszuk fel őket. Lehetne a ragasztás után a deszkákkal együtt is méretre vágni, de mivel vastagabbak, ezért nehézkesebb a vágásuk, épp ezért én inkább egyenként vágtam őket méretre. A fal két szélére ezúttal nem kell gerendát ragasztanunk, hiszen azok közösek az oldalfalakéval. A falak síkba csiszolása után csiszoljuk meg a vágott részeket is, és nézzük meg, hogy a falak magassága illeszkedik-e az oldalfalakéhoz.

Ezután szabjuk le a  tetőgerendákat, ezeknél a két végüket ferdére kell vágni a tető lejtésének megfelelően, és persze egyformának kell lenniük. Egy-egy tetőgerendát ragasszunk fel a két oldalfalra.

Egy oldalfalat sablonnak használva, állítsuk össze a nyitott rész közepén álló tartót, amely egy tetőgerendából, egy oszlopból és egy ferde merevítőből áll.

Határozzuk meg az ablak helyét és méretét, a tényleges nyílásnál nagyobbat kell kivágnunk az ablaktok számára. Óvatosan vágjuk ki, először függőlegesen vágjuk be fél mélységig, azután belülről ferdén az előző vágásig, így nem fog elrepedni a fal. A tokot én lapos, reklámgyufából (talán levélgyufának hívják?) készítettem, de kettéhasított normál gyufából is kivitelezhető. Az ablakpárkány kismértékben álljon ki a fal síkjából.

Lapozz...
Lapozás:
Frissek
  2024. Nov, 22. Pé
15:25:15
  Jelenleg 14 fő olvassa az oldalt
Hirdetés