Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Több fényű jelzők bekötése
Több fényű jelzők bekötése
Témaindító: PepeNoFear13, idő: Aug 30, 2024
Témakörök:

Lapozás   1/3    
(#70022) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Aug 30, 2024
Sziasztok!

Szeretnék érdeklődni jelző vezérlés ügyében!
Adott egy hat fényű MÁV-os jelző:
Zöld
Sárga1
Vörös
Sárga 2
Illetve hívó(fehér)
És hívásfeloldó(zöld)
Kérdésem a következő: miként lehetne bekötni, illetve működtetni?
Adtak hozzá 2db nyákot is.

Ui:próbáltam keresni vezérlőket, de csak 5 fényig találtam.

Előre is köszi!

02181.jpg

IMG_20240730...jpg

IMG_20240806...jpg
 
(#70023) etwg válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70022) Válasz Aug 30, 2024
Tudod a jelzések jelentését is vagy csak ki akarod világitani?
(#70024) PepeNoFear13 válasza etwg hozzászólására (#70023) Válasz Aug 31, 2024
Szia.
Biztberes vagyok már több mint 20 éve
Szóval tudom a jelzéseket.
Csak mostanában kezdtem foglalkozni a modellezéssel.
Amúgy egy diorámához lenne a jelző.
Amit a Hatvanban lévő 2db gőzmozdony ihletett
(#70027) diginewl válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70022) Válasz Aug 31, 2024
Hátöizé, itt több bajod is lesz:
A fényjelző 6 optikás, te meg 5 csatornás nyák-ot kaptál, azaz egy jelzőhöz kell mindkét nyák, ami a kezedben van.
A jelzőből jövő színes vezetékek (zöld/sárga fehér..) lesznek a negatív/GND pólusok, egy fekete meg lesz a közös pozitív. (hacsak más nincs a leírásban).
Az előtét ellenállások után 12/16V-ról nyugodtan meghajthatod a fényjelzőt.

Háát a vezérlése már egy cseppet nagyobb kihívás. Attól függ persze, mit szeretnél. Ha te kapcsolgatod a fényeket, akkor 6 db kapcsoló is elég, ha valami vezérlés is benne lenne akkor DCC-ben vannak 8 optikáig fényjelzőmeghajtók, amik tetszés szerint felprogramozhatók. Ezügyben keresd JVND kollegát itt a fórumon.
(#70028) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#70027) Válasz Aug 31, 2024
Vagy még arduinóval lehetne egyszerűen kapcsolgatni a fényeket, főleg, mivel kell sárga/fehér villogó, meg ilyen huncutságok. Ez egy mezei kapcsolóval nem megoldható. DCC meg elég bonyolult lesz, ha csak ez az egy szem jelző kell.
(#70029) etwg válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70024) Válasz Aug 31, 2024
Akkor viszont tudnod kell, milyen feltételekkel lehet milyen jelzést varázsolni a jelzöre. Sajnos ezeknek a 90%-t nem igen lehet megvalositani a modellvasuton. Sok modellvasutra a 3 fogalmu jelzö is sok, nem még ennyi. Meg ha több fogalmat akarsz, akkor több jelzö is kell, hiszen gyakran függenek a másiktol.
Szoval azt kellene eldöntened mikor mi legyen a jelzön, és ahhoz megtalálni az optimális vezérlési modot. Ez lehet elektronikus (Arduino, CMOS logika) vagy akár reles is.
(#70031) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Aug 31, 2024
Szia.

Szerintem minél egyszerűbb annál jobb! Csak váltogatni kellene a fényeket, nem terepasztalra szánom, csak diorámába. Tehát nem függne másik jelzőtől. Pl.:ha lenne ugye 3 db térközöm egy másik állomás előtt, akkor teljesen jól lehetne szimulálni a hívásfeloldót is, mert 2 térköz szabad akkor működik! A relés vezérlők között csak 5 fényre kalibráltakat leltem fel, pl. :csm145(Csíkos műhely) vagy digitools. lehet, hogy tényleg az Arduino-s megoldás lenne a nyerő?

Üdvözlettel István
(#70032) etwg válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70031) Válasz Aug 31, 2024
Rajzold meg minden jelzöre milyen jelzéseket akarsz, majd onnan meglátjuk mi a legegyszerübb.
(#70033) PikoDCC hozzászólása Válasz Aug 31, 2024
A két nyáklap bekötéséhez adnak útmutatót, de lényegében azt már leírták felettem. A Vamitools honlapon csak 12V egyenáram és a közös pozitív van megadva jobban, illetve hogy nyáklap nélkül ne használjuk a fényeket, mert nincs benne ellenállás. Bővebben az útmutató pdf-ben van a leírás, csak annyi, hogy itt nem mutatja külön a második panelt, de azonos a bekötése ott is.
(#70034) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Aug 31, 2024
Szia.

Igen néztem ezt. Csak ott is 5 fényű jelző van. Jó lett volna, ha egy nyákon van minden fény, szerintem kisebb módosítással elfért volna, hiszen 5 pontrra lehet bekötni a közös +-t. Itt tényleg inkább a vezérlést kell úgy kialakítani, hozy mind a hat fényt kezelje megfelelően.
Tehát a következő színképeket tudja kivezérelni:
Vörös, vörös+ fehér villogó, fehér állófény, zöld, zöld +sárga 2, sárga1+sárga 2, sárga1 villogó+ sárga 2 illetve a hívásfeloldó zöldje a hívóval.
Tehát leginkább szemléltetés lenne, milyen színképek kivezérlése lehetséges.
(#70035) róbertke hozzászólása Válasz Aug 31, 2024
Az F.1. Utasítás szerint az alábbi jelzési képeket tudod megjeleníteni a jelződőn:
Biztosított fény bejárati, kijárati, fedező- és
térközjelzők, valamint a tolatásjelzővel egyesített
fény főjelzők vonatközlekedést szabályozó jelzései
- Vörös fény a főlapon;
- Egy zöld fény a főlapon;
- Egy villogó zöld fény a főlapon;
- Egy villogó sárga fény a főlapon;
- Egy sárga fény a főlapon;
- Egy sárga fény és fölötte egy zöld fény a főlapon;
- Egy sárga fény és fölötte egy villogó zöld fény a főlapon;
- Egy sárga fény és fölötte egy villogó sárga fény a főlapon;
- Kettő sárga fény a főlapon;
- Vörös fény a főlapon és alatta külön jelzőlapon villogó fehér fény;
- Külön jelzőlapon fordított helyzetű, zöld fénnyel világító
V-betű
- A főlap sötét, alatta külön jelzőlapon fehér fény;

(#70036) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Szept 1, 2024
Szia.

Tényleg kimaradt pár jelzési kép! Köszi a helyesbítést!
Találtam rajzot öt fényű jelző bekötésről, ez esetleg a továbbiakban felhasználható lesz. Persze teljesen a saját igényemre kell szabni majd.

IMG_20240901...jpg
 
(#70040) diginewl válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70036) Válasz Szept 1, 2024
Szerintem az lenne a legegyszerűbb, ha van arduino-ban jártas ismerősöd, azzal megbeszéled, hogy kellene egy ilyen egyszerű program. Én nem értek sajnos hozzá, ezért nem tudok benne segíteni. A lányaimnál láttam milyen egyszerűen programozzák az arduino-t...
12 jelzéskép, ahogy számoltam.
Ez egy filléres 4*4-es (16) nyomógombos mártix beviteli eszközze megoldható, és a jelző felé meg kimegy a 6 fény felé a vezérlés.
Ha pl.: megnyomod az 1-es gombot vörös lesz, ha 2-est akkor vörös +fehér hívó, stb.
(#70041) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Szept 2, 2024
Köszi szépen!

Majd utána nézek.
(#70042) etwg válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70041) Válasz Szept 2, 2024
Ha leirod, lerajzolod mit akarsz a jelzökön mutatni akkor könnyebb lenne a segitség.
(#70043) diginewl válasza etwg hozzászólására (#70042) Válasz Szept 2, 2024
Leírta:
"Amúgy egy diorámához lenne a jelző."
"Biztberes vagyok már több mint 20 éve"
Ahogy kivettem a kérdező szavaiból egy-azaz EGY darab jelző kerülne egy diorámára. Ennek a jelzőnek minden jelzésképet tudnia kell.
Ehhez nincsenek megfelelő helyzetek, így talán a legegyszerűbb, ha egy kütyü kivarázsolja a jelzőre az adott jelzésképet, adott gomb lenyomására.
Azért ajánlottam az arduino-t, mert azt mindenre IS lehet programozni. Itt meg pont ez a feladat. A villogtatást/halványítást/elsötétülést, két jelzéskép közötti váltást talán így a legegyszerűbb megoldani. Még talán tinkerCaD-ben is össze lehetne hozni valahogy. Aki ért hozzá annak kb 10 perc munka az egész.
(#70044) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Szept 2, 2024
Szia.

Jól mondod. Csak egy hat fényű jelző minden jelzésképpel, amit a valóságban is tudna. És persze diorámához kell, nem terepasztalhoz, tehát nincs függés semmivel.
(#70045) etwg válasza diginewl hozzászólására (#70043) Válasz Szept 2, 2024
Ha igy van akkor mi szol az ellen, hogy szereljen oda 6 ( vagy több) kapcsolot és olyan fényt jelenithet meg amilyent akar. Ha esetleg valami villogo fény is kell, akkor kell egy ilyen generator (pl 555) és azt kapcsolva villogtatni a jelzöt.
(#70046) róbertke válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70044) Válasz Szept 3, 2024
Azt írtad Bizbertes vagy.
Kérdésem:- Ha jól tudom a fényjelző vörös optikájában kettő izzó van. Ha kiég az egyik azonnal bekapcsol a másik, és a Forgalmi pulton villogni kezd a vörös visszajelzés. Ezt a forgalomnak azonnal jeleznie kell felétek.
(#70047) etwg válasza róbertke hozzászólására (#70046) Válasz Szept 3, 2024
Több rendszer van, de alapbol ezt kell csinálnia, azaz jeleznie a hibát, de fényt kell adnia.
Ezt ezért irom igy, mert már sok jelzö LEDes, abban sajnos sokkal bonyolultabb az áramkör, mert nincs izzo.
(#70049) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#70045) Válasz Szept 3, 2024
Szerintem korábban beszéltem a kollégával erről a CSM145 kapcsán.
A kapcsolóktól még nem fog egyik fény sem villogni...

Sajnos a CSM145 másra készült, kis, házi pályákra, ahol igazából nem lehet megvalósítani a teljes f1 utasÍtást, csak a leggyakoribb, modellvasúti üzemben előforduló esetre nyújtt megoldást.
(#70050) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#70049) Válasz Szept 3, 2024
Villoghat, de pillanatnyilag azt sem tudjuk, hogy valoban mit is akar a kolléga.
(#70051) PepeNoFear13 válasza róbertke hozzászólására (#70046) Válasz Szept 3, 2024
Szia.

Nem minden berendezésnél van pót izzó ,de legtöbbnél igen. És a pulton megjeleníti, ha kiégett. A forgalmisták pedig kiértesítenek a Biztber ügyeleten keresztül.
(#70052) róbertke válasza etwg hozzászólására (#70050) Válasz Szept 3, 2024
Egy szakmai dolgot kérdeztem tőle.
(#70055) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#70050) Válasz Szept 4, 2024
De igen, kb azt, amit a CSM145 tud. (Be is lett szúrva egy lehetséges bekötése a CSM145-nek!) Csak tudnia kéne - a CSM145-tel ellentétben! - az összes lehetséges jelzésképet.
Anno, amikor a fiammal a CSM145-t csináltuk, elolvastam a MÁV F1-t. Gyorsan be kellett látnom, hogy maximális élethűség ide, szőrszálhasogatás oda, ennek a helyes leképzése a házi modellpályák 99%-ban lehetetlen! Sőt, nincs is rá szükség!
Egy házi pályán az már extra, ha a fő motívumnak, vagyis az állomásnak van bejárati jelzője, és az nem 2cm-re van H0-ban az első váltótól. Legtöbbször, ha van ízlése, és belátó kompromisszum készsége az építőnek, akkor nem csinál fényjelzőkkel sündisznót a terepasztalából, így legfeljebb kijárati jelzők vannak. Hogy ezek mögött mi következik, a legtöbbször a néző fantáziájára van bízva, vagy van egy "története" a pályának, amit az építője megoszt a nézővel.
Az esetek döntő többségében a CSM145 tudása bőven elegendő.
- Kell az alapeset, vagyis a "Megállj!" jelzés.
- Kell a "Szabad".
- Kell egy lassújel, ami a németeknél a zöld/sárga. Ezt kifigyeltem azokon az állomásokon, ahol gyakran megfordultam. Kőbánya-Kispest a 142-es vonalra dupla sárga fénnyel meneszt, ahogy a Szolnok is Abony felé.
- Kell egy tolató jelzés.
- A CSM145-n van ezekhez képest egy plusz szolgáltatás, a hívójel.

Ezek alapján készült a CSM145, és legfeljebb a 4+1 optikás MÁV jelzőhöz. Mint írtam, a kis házi pályákhoz.
(#70056) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#70055) Válasz Szept 4, 2024
Pontosan ezt firtattam az elsö reakcioban. Akkor még azt sem tudtam, hogy pályának vagy csak disznek lesz.
Szoval semmi gond esetleg egy vagy 2 villogo fényt is bekomponálni.
(#70069) etwg válasza etwg hozzászólására (#70056) Válasz Szept 5, 2024
Meg az sem mindegy, hogyan akarja a kolléga kapcsolni a fényeket.
Az F1 alapján egy kapcsoloval akarja beállitani egyszerre az összes fényt, vagy tudja, hogy milyen fényeket kell bekapcsolni az adott helyzethez.

Csak egy példa.

Egy ilyen jelzést egy kapcsoloval akar a jelzöre varázsolni vagy kettövel.
Az elsö esetben kell az “intelligencia” ( Arduino stb ) hogy a 2.5.6 szerinti jelzést kapcsolja, ami bekapcsolja az alsó sárgát meg a felsö villogo zöldet.

Két kapcsolo esetén az also sárga fix GND-t kap, a felsö zöld meg szaggatottat.

IMG_7401.jpeg
 
(#70070) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#70069) Válasz Szept 5, 2024
Idézet:
„Az F1 alapján egy kapcsoloval akarja beállitani egyszerre az összes fényt, vagy tudja, hogy milyen fényeket kell bekapcsolni az adott helyzethez.”
Mint írta, biztberes... Tehát "tudja, hogy milyen fényeket kell bekapcsolni"
Mint írta, dioráma lesz, ahol elég ritkán mozognak a járművek, tehát nem igazán értelmezhető az "adott helyzethez", mert nem lesz "helyzet"...
(#70071) etwg válasza Lazsi hozzászólására (#70070) Válasz Szept 5, 2024
Nem értetted mire gondoltam.
A nagyvasuton pl 2.5.6 szerinti jelzéshez bizonyos feltèteleket kell teljesiteni, és akkor automatikusan ( egy
bonyolult áramkörben) ) megjelennek a jelzön a megfelelö fények).
Ha viszont valaki csak egy sárgát meg egy villogo zöldet akar megjeleniteni, akkor valoban egyszeröbb mint az 5 ( vagy több) fényhez egy egy kapcsolot ( esetleg egy ON -OFF-ON) telepiteni és igy olyan jelzést kapcsolhatsz amilyet akarsz, és mondhatod ez a 2.5.6 szerinti forgalmi állapot jelzöje lehet . Persze ilyen esetben kapcsolhat oda egy vöröset is - ami marhaság, de ezt a kollégának kell eldönteni mit is akar.
(#70072) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#70071) Válasz Szept 5, 2024
Tényleg nem értettem mire gondoltál...
Ahogyan te sem, hogy ő mit és miért kérdezett...
Az nem volt kérdés a részéről, hogy az adott kialakítású (6 LED-es) jelzővel milyen lehetséges kombinációk alakíthatók ki szabványosan. Azt sem kérdezte, hogy az adott kombinációknak mik az előfeltételei és a következményei.
Azt is leírta, hogy szeretné, ha az összes kombináció, ami a valóságban előfordulhat megvalósítható legyen.

Kérdése tisztán elektronikai volt: hogyan kösse be a 6 db LED-et a két nyáklapra, valamint hogy milyen kész áramkörrel lehet vezérelni azokat.
De azt hiszem már megkapta a választ...
(#70073) etwg válasza Lazsi hozzászólására (#70072) Válasz Szept 5, 2024
Na mindegy elbeszélgettünk.
Továbbra sem világos mit is akar de jo ez igy.

A vöröset meg a zöldet ( és a fehéret) aránylag még egyszerü kezelni, de minden más jelzési fogalomra ez már messze nem érvényes.
(#70074) PikoDCC hozzászólása Válasz Szept 6, 2024
Olvasva az egész topicot mint laikus a témában szerintem egyszerűen azt akarja, hogy megnyom egy gombot például és a diorámán bekapcsol az adott fényjelzés, pl zöld és villogó sárga (függetlenül, hogy nem fog menni rajta vonat, csak fényjelzés legyen valós az adott jelzőn, de bármilyen egyéb valóságban szükséges feltét nélkül). Ha ezután megnyom egy gombot még egyszer, akkor átvált például két sárgára, és így tovább végig az F.1. szerinti fény típuson a 6 LED-el. A lámpa panelje fix bekötésű, egyszerűen értelmezhető, itt a világítást működtető elektronika a fő kérdése, amire lehet tényleg Arduino vagy hasonló kis vezérlő elektronika a legjobb, így még egy digitális központra se lenne szüksége. (Példának ráköt egy gombot, ami az összes jelzés típust váltja ha megnyomja szoftveresen, mint egy karácsonyfa LED sor, amiben vannak fény módok, mind világít, csak sárga-piros majd kék-zöld világít, vagy egyesével egymás után a színek, vagy hullámozva a színek, stb). Ezzel lényegében bármit meg tudna csinálni, és az Arduino-n a megfelelő hardver pineket megcímezve tudná az adott fényjelzést kijelezni.
(#70075) PikoDCC válasza PikoDCC hozzászólására (#70074) Válasz Szept 6, 2024
Közben gyorsan kerestem egy leírást rá, én ilyesmire gondoltam, persze szebben megírva a kódot hozzá, de hogy egy gombbal szépen kapcsolná a különböző LED kombinációkat mind a 6 LED esetén, villogást pedig lehet definiálni, hogy például 200ms-enként kapcsolja ki és be a LED-et, ha éppen olyan fényjelzés kell. Annyi, hogy itt lehet az eredeti két panel akkor nem is kellene, ha csak 5V-ról menne a táp, és elég lenne kisebb ellenállásokat rákötni helyette, hogy világítson. Ezt a részét annyira nem ismerem az Arduino-nak.
(#70076) etwg válasza PikoDCC hozzászólására (#70074) Válasz Szept 6, 2024
Persze, csak csapd fel az F1 utasitást, csak a 2.5 szakaszban 17 különbözö jelzöképet sorolnak fel. Nem az a probléma, hogyan lehet ezt a 17-t bemutatni a jelzön, hanem az hogyan akarsz kiválasztani egyet a 17-böl.
Ha tudod mit akarsz mutatni a jelzön ezt megoldhatod 5-6 kapcsoloval.
Ha az intelligens utat választod, akkor 17 kapcsolo/nyomogomb kell.
Vagy egy algoritmus ami egymás után bemutatja a 17 kombináciot. Egyik sem probléma, csak el kell dönteni mi is a feladat..
(#70105) csttom válasza csíkosháTTú hozzászólására (#70055) Válasz Szept 7, 2024
István, ezt a 99% kijelentést mire alapozod? Ha van valakinek rá igénye, akkor teljes egészében megvalósítható ez. A terepasztalomon a rendszer tudja a felsorolt összes jelzési képet (sőt még a zöld indikátort is), úgy hogy a mögöttes vágányúttal, jelzőkkel, foglaltsággal teljes a kapcsolata, TT-s asztal, és a bejárati jelző és az első kitérő (nem váltó, mert az csak egy része a kitérőnek) között közel 1 m a távolság. Egyébként én is biztberes voltam.
(#70106) csttom válasza PikoDCC hozzászólására (#70074) Válasz Szept 7, 2024
Bocsi de a magyar vasúti jelzőkön zöld és villogó sárga együtt nem világíthat, kivéve a zöld indikátor esetét, de az ezen a jelzőn nincs.
(#70107) PikoDCC válasza csttom hozzászólására (#70106) Válasz Szept 8, 2024
Igazad van, nem figyeltem és rosszhoz írtam a villogást. Fix sárga és villogó zöld felette amire gondoltam eredetileg a példában.
(#70108) PepeNoFear13 válasza csttom hozzászólására (#70105) Válasz Szept 8, 2024
Szia.

Az nem az én kijelentésem volt. Gondoltam, hogy valahogy megoldható lenne egy olyan jelző vezérlése, ami nem függ mástól, csak szépen váltogatja a jelzési képeket. Ez csak egy diorámán lenne elhelyezve. Egy konkrét javaslatot várnék, hogy milyen módon lehet ezt megoldani. Az andruino-s vezérlés eddig jónak hangzik, csak be kellene programozni. Esetleg, ha van más ötleted, akkor megoszthatnád velem! Előre is köszi!
(#70110) etwg válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70108) Válasz Szept 8, 2024
Már irtam.

Semmi gond nincs a 17 jelzésképet ( ha többet akarsz akkor többet) beprogramozni egy Arduinoba, ami az 5 (7 ) kimenetet ez szerint hajtja, szépen sorba kapcsolgatja, mondjuk percenként a jelzési fogalmakat. Ha ezt akarod akkor azt könnyü megvalositani, de eddig ilyen világosan még nem tetted fel a kérdést.

Rajzolj meg egy szép táblázatot 5 (7) oszloppal és 17 ( stb) sorral, ahol minden sor egy más fogalmat tartalmaz. Az oszlopok a jelzön levö fényeket képviselik.

Pl.
feher|sárga1|vöröslsárga2lzöldl


Majd a sorokba

Mikor melyiknek és hogyan kell világitania. ( aki majd megirja a programot biztosan nem fog az utasitásokkal foglalkozni). Add neki a táblázatot és biztos lesz pár kérdése, de orák alatt megirja a kodot.


Ennyi az egész.

De ezt mára. Kezdetben tisztázhattad volna.
(#70111) csíkosháTTú válasza csttom hozzászólására (#70105) Válasz Szept 8, 2024
Idézet:
„...és a bejárati jelző és az első kitérő (nem váltó, mert az csak egy része a kitérőnek) között közel 1 m a távolság.”

Igen. Nálad, meg még pár modellező terepasztalán. Arra alapozom, hogy van évente 6-800 ügyfelem. Ha hozzáveszem őket az ismerőesimhez a szakmában, akkor pont kijön, hogy a házi pályák 1%-a olyan, amint a Tiéd.
(#70112) PepeNoFear13 válasza etwg hozzászólására (#70110) Válasz Szept 8, 2024
Szia.

Köszi szépen a segítséget! Majd nekilátok megcsinálni a táblázatot.
(#70113) diginewl válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70112) Válasz Szept 8, 2024
Igen, ahogy ET írta egy táblázatot hozz össze, hogy melyik LED-nek (1/2/3/4/5/6), LED kombinációnak, melyik gombhoz kell tartoznia, és mit kell csinálnia (világít/villog).
Ha 16 jelzéskép elég neked akkor egy 4*4 mátrix nyomógombot kell az arduinóhoz csatlakoztatni, és adott gomb lenyomására jön az adott jelzéskép.
Így ezt egy "kocka" arduinós kb 10 perc alatt leprogizza.
Szépen megkéred őket a HE arduinós csoportban biztosan lesz aki segít, ez nem bonyolult.
(#70114) etwg válasza diginewl hozzászólására (#70113) Válasz Szept 8, 2024
Az már nem fog összejönni ( ez volt korábban is az alapgond). A 4x4 mátrix már 8 portot felemészt ehhez jön még legalább 5 a LEDeknek és már 13 port kell. Ez még éppen befér egy mezei ardunioba. Ha több kell, akkor már kell a nagyobbik.

De meglehet egyszerübben is oldani. Ahogy már irtam az Arduino szép lassan egymás után bemutat annyi jelzésfogalmat amennyit csak akarsz ( amennyit beir a táblázatba). Ehhez csupán annyi port kell amennyi fény van az oszlopon (5-7).
Egy nyomogombbal (1 port) bármikor meg lehet állitani majd ujrainditani a ciklust. Söt azt is meglehet csinálni, hogy amig nyomod a gombot gyorsan léptet, igy könnyebb kikekeresni amijen jelzöt akar. Szoval itt teljesen szabad keze van a programozinak, söt marad még port egy másik gombnak is amivel irányt stb lehet váltani.

És valoban ugy van, ahogy irod, hogy a HE-n biztos talál programozot aki ezt percek alatt meg is irja.
(#70117) róbertke válasza PepeNoFear13 hozzászólására (#70112) Válasz Szept 9, 2024
Még egyszer: - Mielőtt belefognál bármibe, olvasd el újból a Vamitools leírását, Összerakási útmutatóit.
Rossz beforrasztás, nem megfelelő feszűltség és már kuka egy 9.450 Forintos jelző.

Különben ezt az egészet miért nem a hozzáértő munkatársaiddal beszéled meg? Pld: - Mi a zöld, a sárga és Hívó jelző villogási frekvenciája?

Vamitools 4+1+1 -es fényjelző ZSPS+F+Z (2597) és a hozzá kapcsolódó anyag
(#70119) etwg válasza róbertke hozzászólására (#70117) Válasz Szept 9, 2024
Én még ugy emlékszem régebben a biztberes embereknek is vizsgázni kellett az F1 szabályaibol. Azt már eltörölték?
(#70121) róbertke válasza etwg hozzászólására (#70119) Válasz Szept 9, 2024
Mindenkinek, de szó szerint.
Pénztárosi tanfolyam elött "Alapfokú forgalmi vizsgát" kellett letennem 3 hónapon belül, aztán lehetett csak továbbmenni más vasúti tanfolyamra.
(#70122) PepeNoFear13 hozzászólása Válasz Szept 9, 2024
Sziasztok!

Na igen kész agyrém, hogy minek kell egy olyan álláshoz(mint pl. a pénztáros) forgalmi vizsga? Az is vicces volt, hogy elsők között vizsgáztunk a biztbernél a KTI-nél. Az első napunk azzal ment el, hogy a fele utasítást kicserélgettük! Meg nincs értelmesen leszabályozva, hogy milyen témakörök vannak egy biztberesnek. Például minek a fékutasítást, meg hasonlókat tudni nekünk?
(#70123) PepeNoFear13 válasza róbertke hozzászólására (#70117) Válasz Szept 9, 2024
Szia. Majd átolvasom a leírást, meg ügyelek a beforrasztásnál is! A villogó fényeknél majd átnézem milyen sűrűn kell villogtatni a jelzőket.
Meg megcsinálom a táblázatot a lehetséges színképekről.
(#70127) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#70114) Válasz Szept 9, 2024
"A 4x4 mátrix már 8 portot felemészt"
- Vagy kell hozzá 1-2 megfelelő IC és elég hozzá 5 port... (4 annak a kiválasztásához, hogy melyik gombot vizsgáljuk, az 5. pedig a bejövő érték az állapotának beolvasása)
- Vagy kell hozzá 16 db egyforma ellenállás és mindössze 1 db analóg bemenet (meg az együttes gombnyomás problémájának megoldása miatt 16 db dióda).

Ha fontos mind a 17 fogalom kiválasztásának a lehetősége, akkor az ellenállásos megoldással könnyedén bővíthető.
20 db. ellenállással 20 állapot megvalósítható, amiben a 17 fogalom mellett még lehet:
- Összes LED világít (teszt)
- Automatikusan lépteti a 17 képet sorban (bemutatóhoz - közben lehet magyarázni a nézőknek)
- Automatikusan lépteti a 17 képet véletlenszerűen ("vizsgához" - a vizsgázónak van x másodperce leírni mit látott)
(#70129) etwg válasza Lazsi hozzászólására (#70127) Válasz Szept 9, 2024
Ne most ne indits versenyt hogyan lehet bonyolultabban megoldani. Akkor már sokkal egyszerübb egy filléres enkodert használni annak alapbol 24 vagy 32 állása van.. stb, stb, stb.
Lapozás   1/3    
Frissek
  2024. Szept, 19. Csü
18:39:15
  Jelenleg 16 fő olvassa az oldalt
Hirdetés