Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Cikkek » Digitális vasútmodellezés - I. rész: Áttekintés »
Digitális vasútmodellezés - I. rész: Áttekintés
Oszd meg másokkal is ezt a Facebook-on!
Írta: Topi, idő: Júl 17, 2011, olvasva: 48429
Lapozás:

Kézivezérlők

A kézivezérlőkön és kapcsolópultokon keresztül adjuk ki az utasításokat a vezérelni kívánt eszköznek. Ezeken az előbb felsorolt eszközökön kívül még rengeteg eszköz áll a rendelkezésünkre de ezek a legfontosabbak.

Egy hagyományos kézivezérlőn megtalálhatók az alábbiak:

  • Sebességszabályozó
  • Irányváltó
  • Funkció kapcsolók
  • Csatlakozófelület a digitális rendszerhez (Vezetékes vagy vezetéknélküli)

Ezekre digitális rendszernél mozdonyonként külön van szükség, ugyanis az irányt és sebességet nem a sínben található feszültség polaritása és mértéke határozza meg, hanem az általa hordozott digitális jel. Ebből látható, hogy mivel minden mozdony ugyan azt a digitális jelet kapja meg, így szükség van a címzésekre (mozdonyok megszólításához) és szükség van külön-külön szabályozni a mozdonyokat... Erre hivatottak a kézivezérlők.

Egyes kézivezérlőkön lehetséges menet közben mozdonyt váltani (épp melyiket irányítjuk), némelyik típus pedig fixen a mozdonyhoz rögzített, és csak programozással váltható mozdonycím.

Mivel digitális rendszeren mozdony irányításakor mozdonyvezetőt játszunk és nem mindenható állomásfőnököt, így ennek megfelelően általában kézivezérlőről nincs is lehetőségünk váltókat állítani, ugyan is az állomásfőnök feladata, egy másik eszközzel. De mi ez a másik eszköz?

Kapcsolópultok

Sajnos sok mindenkinek a képzeletében úgy él a váltóállítás, hogy folyamatosan címeket írogatva egy billentyűn kell a váltókat átállítani. Ez egyes rendszereken az alap eszközökkel valóban így van (pl. Roco), de sok gyártó kínál megoldást az egyszerű váltó és jelzőállításra.

Ezek az eszközök olyan digitális ki- és bemeneti modulok, melyekre hagyományos kapcsolókat vagy LED-eket kapcsolhatunk, és egy 20-30 váltót irányító kapcsolópultból mégis csak egyetlen egy vezeték jön ki, amely sok esetben LocoNet. Ezen az egyetlen egy vezetéken (6 pólusú - "telefon" csatlakozó) kapja a kapcsolópult a tápfeszültséget, és ezen keresztül történik a kommunikáció.

Egy szó mint száz, ezen IO (ki- bemeneti) modulok segítségével rendkívül kevés kábelezéssel nagyon bonyolult pályák vezérlését is meg lehet oldani, ahol ha körültekintőek voltunk, az elkészítés után semmilyen módosítást - hibakeresést nem kell elvégezni.

A szabad rendszerfelépítés miatt ezen kapcsolópultok rendszerint LocoNet rendszerre kapcsolódnak, így ezen buszrendszereket támogató központokkal használhatók.

Lapozz...
Lapozás:
Frissek
  2024. Okt, 19. Szo
21:31:42
  Jelenleg 19 fő olvassa az oldalt
Hirdetés