Az egész rendszernek már csak egyetlen egy eleme ismeretlen, ez pedig a digitális jel dekódolását végző eszközök. Ezeket egyszerűen dekódereknek hívjuk. A dekóderek olyan összetett áramkörök, melyek veszik a digitális jelet, és az abban kapott utasítást végrehajtják, és ebben segítségükre van saját mikroprocesszoros rendszerük.
A dekódereknek rengeteg fajtája van:
- Eszköz dekóderek (tekercses és motoros váltóállító művekhez)
- Szervó dekóderek (mini szervomotoros állítóművekhez)
- Fényjelző dekóderek (vasúti fényjelzőkön a megfelelő jelzésképek kiadásához)
- Mobil dekóderek - mozdony dekóder (mozdonyba építhető)
Ezen áramkörök szép számmal találhatók meg a piacon, a legtöbb dekóder jelenleg DCC rendszerre létezik (tehát ahhoz a rendszerhez amiről cikkünk szól).
A fentebbi eszközökben két közös van. Veszik a digitális központ jelét és ennek megfelelően terheléseket - fogyasztókat kapcsolnak.
Eszköz és fényjelző dekóderek esetén lényegtelen hogy milyen fogyasztókat kapcsolnak, így lehetnek LED-es vagy izzós jelzőink, és lehetnek motoros vagy elektromágneses tekercses váltóink is.
Bonyolultabbak már például a szervó dekóderek.
Szervó dekóderek
Jelenleg sorra szorítják ki a különböző váltóállítási módokat a kicsi apró és olcsó RC szervók. Ezek a tetszőleges pozícióba állni képes eszközök, például könnyedén beépíthetők egy váltó alá, hogy áthúzzák a váltó nyelvét. Vagy kinyissanak egy vágányzáró sorompót.
Vezérlésüket egy speciális impulzussal kell végezni, mely hossza 1-2ms között mozog. Az impulzus hosszának megfelelően állnak pozícióba és ott is maradnak, tehát ezek speciális motorokként foghatók fel, melyek szabadon mozognak egy adott határon belül.
Ezen tetszőleges irányba álló motorokat külön dekóderek hajtanak meg, ezeknek a neve szervó dekóder. Ezek tárolják a beállított végállásokat, vezérlik az átváltás sebességét, és hallgatják az utasításokat amik a DCC rendszer felől érkeznek.
Mozdony dekóderek
A mozdony dekóderek a legbonyolultabb eszközöket képviselik a digitális vasútmodellezés világában. Szabályozzák a mozdonyban lévő egyenáramú motor fordulatszámát a terhelésüktől függetlenül, ezzel egyidőben vezérlik a különböző funkciókat is. Fények, füstgenerátor, hang, stb.
A dekóderek könnyű cserélhetőségét további szabványok könnyítik. Ilyen a NEM651 és a NEM652. Az alábbi képen a NEM652-es csatlakozó található.
Minden digitálisan előkészített mozdony (manapság az összes) tartalmaz valamilyen dekóder foglalatot. Ilyenek például az előbb említett NEM651, 652 vagy az MTC21 - 21 pólusú csatlakozó.
A csatlakozóba bármelyik gyártó NEM652-es csatlakozóval ellátott dekóderét beépíthetjük!