A dinamikus foglaltság jelzést arra tudjuk használni, hogy egy meghatározott pontot a mozgásban lévő szerelvény elérte-e, meghaladta-e.
E foglaltság érzékelés eredeti megoldása a sínérintkező volt, melyet összekapcsolva a jelfogókkal az érzékelési pont elérése, meghaladása már tárolható volt. Általában a mozdony fém kereke zárta az áramkört, amikor a mozdony az adott szakaszra behaladt, majd a bistabil jelfogó tárolta, és egy visszaállító impulzus hatására, mely az adott szakasz végpontjáról érkezett a szakasz foglaltsága megszűnt.
A mechanikus érintkezők pergése, a sínérintkezők oxidációja sokszor problémát okozott.
Az érintkezők miatt szintén nem volt meg a galvanikus szétválasztása a vezérlő és mérő áramkörnek.
A sokféle, nem villamosan működtetett kapcsolóelemek, szenzorok közül a modellvasúti vezérlésre csak két fajta eszköz használható: a fényérzékelős és a mágneses elven működő érzékelők.
A fénykapu esetében egy LED fénye által megvilágított fototranzisztor szolgál érzékelő elemként. A fény visszaverése, vagy megszakítása váltja ki a kapcsoló impulzust. Felhasználását tekintve ilyen fénykaput alkalmazhatunk pl. vakvágányokon közlekedő szerelvények pontos megállításához, vagy a visszaverődéses működési elvet alkalmazva, mint egy vonalkód, a szerelvény azonosításaként.
Ma már a mágneses működtetésű Reed érintkezők, vagy a Hall IC-k sokkal kényelmesebb érzékelést, és jelfeldolgozást biztosítanak számunkra.
Még egy mágneses elven működő érzékelést alkalmazhatunk: a transzponder technikát.
Ilyen érzékelő rendszert használnak az árucímkéknél, az egyes bevásárlóközpontok, valamint találkozunk ezzel a rendszerrel a teherautó mozgásának ellenőrzésére a közutakon. Elve, hogy egy nagyfrekvenciás mágneses térbe bekerülő parányi jeladó választ ad a kérdező számítógép részére. A chip gerjesztését, működését az az energia biztosítja, melyet a gerjesztő nagyfrekvenciás mágneses tér létrehoz.
Ez a technika jól felhasználható lenne a modellvasúton, de ehhez költséges számítástechnikai háttér szükséges. Erre példát a net-en találhatunk